Vitamín C není důležitý jen pro silnou imunitu. V našem těle má spoustu dalších funkcí. Je nezbytný pro vstřebávání železa, zdravý kardiovaskulární a nervový systém, neutralizaci volných radikálů a mnoho dalších procesů.
Pokud denně jíte několik kusů čerstvého ovoce a zeleniny, neměli byste mít s nedostatkem vitamínu C problém. V určitých situacích je ale potřeba jeho příjem zvýšit. Kdy to je, jak poznáte, že vám vitamín C chybí, a jaké jsou jeho nejlepší zdroje? To vše se dozvíte dále.
Optimální denní dávka vitamínu C
Oficiální doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělého zdravého člověka je 80 mg.
Vitamín C pak potřebují pro svůj správný vývoj samozřejmě i děti. Doporučená denní dávka se odvíjí od jejich věku.
- 1–3 roky: 50–60 mg,
- 4–6 let: 60–70 mg,
- od 7 let: 70–90 mg.
Zvýšit příjem vitamínu C by měli kuřáci (jeho potřeba stoupá o 50 až 100 %), aktivní sportovci, lidé pod stresem, starší osoby, těhotné a kojící ženy a samozřejmě všichni, kdo se cítí oslabení a procházejí infekčním onemocněním. Dávku můžete zvýšit až na 2 000 mg denně při dlouhodobém užívání a 3 000 mg denně při krátkodobém užívání. Nemusíte se přitom bát předávkování. Naše tělo si vitamín C neukládá, ale vyloučí ho spolu s močí. Přesto by extrémně vysoké dávky mohly vést k bolestem hlavy a zažívacím potížím, ojediněle pak k ledvinovým kamenům.
Projevy nedostatku vitamínu C
Nedostatek vitamínu C se projevuje mnohými způsoby. Nejčastěji je to:
- zvýšená únava,
- slabost a bolest svalů,
- snížená psychická odolnost – úzkosti a depresivní stavy,
- krvácení dásní,
- náchylnost k infekcím,
- zvýšená kazivost zubů,
- hemeroidy,
- u dětí zpomalený růst.
Při kritickém nedostatku vitamínu C vzniká onemocnění zvané kurděje. Tím v minulosti trpěli především námořníci, protože jejich strava na moři neobsahovala ovoce a zeleninu. Hlavními projevy kurdějí jsou chudokrevnost, křehnutí kostí, vypadávání zubů, časté krvácení, opakované infekce nebo otoky kloubů.
Které potraviny jsou na vitamín C nejbohatší
Nejlepším zdrojem vitamínu C je samozřejmě příroda. Nejvíce ho najdeme v ovoci, zelenině a bylinkách. Vařením se, ale bohužel až 56 % vitamínu C zničí. Proto bychom měli tyto potraviny do jídelníčku zařadit pokud možno v syrovém stavu. Dalším nepříjemným faktem je bohužel úbytek vitamínů a minerálů v důsledku velkopěstitelství s využitím chemických látek. Proto je ideální mít ovoce a zeleninu z vlastních zdrojů nebo od malých pěstitelů.
Tady je přehled těch nejbohatších druhů s obsahem vitamínu C ve 100 gramech jedlé části (zdroj):
- šípky – 747 mg
- petrželová nať – 179 mg
- černý rybíz – 166 mg
- paprika – 150 mg
- křen – 120 mg
- brokolice – 114 mg
- růžičková kapusta – 96 mg
- celer - nať – 89 mg
- kopr – 85 mg
- kiwi – 71 mg
- kapusta – 70 mg
- květák – 69 mg
- petržel – 67 mg
- jahody – 67 mg
- kedluben – 62 mg
- pažitka – 56 mg
- pomeranč – 51 mg
- citron – 49 mg
- grep – 43 mg
- jarní cibulka – 43 mg
- bílé zelí – 39 mg
- mandarinky – 32 mg
- rajčata – 25 mg
- maliny – 24 mg
- brambory – 20 mg
- borůvky – 16 mg
- banán – 11 mg
Těmi úplně nejbohatšími zdroji vitamínu C jsou ovoce acerola (1677 mg na 100 g) a camu camu (2500 mg na 100 g). Protože se ale jedná o tropické rostliny z amazonského pralesa, jsou v našich končinách dostupné pouze ve formě potravinových doplňků.
Pokud si chcete vitamín C zajistit doplňky stravy
Vitamin C můžete užívat ve více formách. Nejčastěji volíme mezi tekutinou a tabletami, případně kapslemi. Vitamín C v tekuté formě se mnohem efektivněji vstřebává a nezatěžuje žaludek. Jeho trávení je tak rychlejší. Sirup si také mnohem více oblíbí děti, a tak nebudete mít problém jim ho podávat.
V naší nabídce máme čistě přírodní tekutý vitamín C s výtažky z aceroly a camu camu a lipozomální vitamín C formou sirupu, který je speciálně upravený tak, aby zajistil až 80 % vstřebatelnost do našeho těla a obsahuje 50.000mg vitamínu C v lipozomální formě. Přečtěte si více o lipozomálním vitamínu C.