Množství lékařských výzkumů potvrzuje, že chronický zánět je společným jmenovatelem řady civilizačních chorob, jako jsou degenerativní onemocnění tepen, srdce, ledvin nebo jater, rakovina, ale i psychické nemoci a další. Nejedná se tedy o nemoci v pravém slova smyslu, ale o symptomy, které jsou projevem jednoho hlubokého problému. A tím je chronický zánět.
Příčiny chronického zánětu
Největší vliv na vznik zánětu má naše strava, především ta rychle zpracovaná (fast food). Není proto překvapením, že nejvíce nemocným národem na světě jsou Američané. Pokud jde o jejich stravovací návyky, dvě kalorie ze tří, které zkonzumují, můžeme zařadit do kategorie fast food.
Tato strava z dlouhodobého pohledu ničí imunitní systém, urychluje stárnutí a dramaticky zvyšuje riziko úmrtí na sepsi – otravu krve, infekční přetížení organismu. Tyto problémy se ale samozřejmě netýkají jen obyvatel USA, podobné stravovací návyky má řada Evropanů. Hlavním problémem této stravy je přitom nevyvážený poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Ten by v těle neměl být vyšší než 3:1. Běžné jídlo, na které je většina z nás zvyklá, ale obsahuje mnohem více omega 6 než omega 3.
Ke vzniku chronického zánětu přispívá také oxidační stres, což je nerovnováha mezi volnými radikály (molekuly, které poškozují zdravou tkáň) a antioxidanty (látky, které odvádí z těla odpadní produkty a neutralizují je). Oxidační stres vzniká vlivem:
- kouření, užívání alkoholu a drog,
- znečištěného životního prostředí,
- nevyvážené stravy (fast food, tučné jídlo, cukr, konzervanty apod.),
- stresu, přetížení, vyčerpání,
- UV záření,
- sedavého zaměstnání a nedostatku pohybu,
- nadměrné fyzické aktivity.
Prevence a léčba chronického zánětu
Jak už vás asi napadne, základní prevencí a podporou léčby chronického zánětu je zdravý životní styl. Dalšími podpůrnými prostředky pak mohou být bylinky a doplňky stravy. Podíváme se blíže na všechny z nich.
Strava a pohyb
Základem je vyvážená strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny a minerály. Nejbohatším zdrojem omega 3 jsou:
- mořské ryby – losos, tuňák, sleď nebo makrela,
- ořechy – vlašské, pekanové, makadamové,
- semínka – lněná, slunečnicová, chia.
Pozor ale na konzumaci ryb. Protože mohou obsahovat škodlivou rtuť a také mikroplasty, odborníci je nedoporučují ve velkém množství.
Dále je důležitý příjem antioxidantů, které zabraňují oxidačnímu stresu. Ty najdete zejména v:
- ovoci – třešně, červené hroznové víno, švestky, jablka, lesní ovoce,
- zelenině – rajčata, artyčoky, mrkev, brokolice, česnek,
- houbách – hlíva ústřičná, shiitake,
- a dalších – acai bobule, goji, kakaové boby atd.
Ovoce a zeleninu zařaďte do jídelníčku v syrovém stavu, vyhýbejte se naopak smaženému a průmyslově zpracovanému jídlu. Kromě nezdravých potravin omezte také alkohol, kouření a další návykové látky a snažte se vyhnout stresu. Dopřejte si více kvalitního odpočinku a pohybu na čerstvém vzduchu.
Protizánětlivé bylinky
Mezi léčivými bylinkami najdeme i takové, které dokážou pomoci s léčbou chronického zánětu. Patří mezi ně zejména:
- lichořeřišnice,
- kurkuma,
- zázvor,
- šalvěj,
- rozmarýn,
- bazalka,
- mochna husí,
- řepík lékařský,
Doplňky stravy
Pokud se chcete ujistit, že svému tělu dodáte dostatek omega 3 mastných kyselin a antioxidantů, můžete sáhnout po doplňcích stravy.
U přípravku s omega 3 mastnými kyselinami dbejte na to, aby obsahoval také polyfenoly, které jsou silným antioxidantem a chrání omega 3 před oxidací. Díky tomu se omega 3 dostane na správné místo, tedy do buněčné membrány. Kvalitní omega 3 z rybího oleje doplněné o polyfenoly najdete v produktu Zinzino BalanceOil. Pokud byste raději zvolili doplněk rostlinného původu, Zinzino BalanceOil Vegan obsahuje omega 3 z mořských řas.
Příjem antioxidantů si můžete zajistit pomocí vitamínu C, ideálně v lipozomální formě, která zajišťuje mnohonásobně vyšší vstřebatelnost než běžné doplňky stravy.